Přehled
SA516 Třída 70 aSA612jsou obě desky z uhlíkové oceli používané pro aplikace tlakových nádob, ale jsou navrženy pro různé provozní podmínky, úrovně pevnosti a rozsahy tloušťky.

Pochopení jejich rozdílů v mechanických vlastnostech, teplotní vhodnosti, výrobních charakteristikách a typických aplikacích je zásadní pro správný výběr materiálu a kontrolu nákladů.
Platné normy
| Položka | SA516 Třída 70 | SA612 |
|---|---|---|
| Standard ASME | ASME SA516 / SA516M | ASME SA612 / SA612M |
| Standard ASTM | ASTM A516 / A516M | ASTM A612 / A612M |
| Ocelový typ | Uhlíková ocel | Utracená C–Mn–Si ocel |
| Typický dodací stav | Normalizované | Normalizované / válcované za tepla |
Srovnání mechanických vlastností
| Vlastnictví | SA516 Gr.70 | SA612 |
|---|---|---|
| Mez kluzu (MPa) | Větší nebo rovno 260 | Větší nebo rovno 345 |
| Pevnost v tahu (MPa) | 485 – 620 | 560 – 725 |
| Prodloužení (%) | Větší nebo rovno 17 | Větší nebo rovno 16 |
| Rázová houževnatost | Dobré (volitelné při nízké teplotě) | Garantovaná teplota -40 stupňů |
| Úroveň síly | Střední | Vysoký |
Klíčové informace:
SA612 nabízí výrazně vyšší pevnost, což umožňuje konstrukci tenčích stěn ve středotlakých nádobách-.
Schopnost tloušťky
| Položka | SA516 Gr.70 | SA612 |
|---|---|---|
| Standardní rozsah tloušťky | Až 200 mm | Menší nebo rovno 25 mm (standardní) |
| Dostupnost těžkých desek | Vynikající | Omezený |
| Typické použití | Silnostěnné-nádoby | Nádoby střední{0}}tloušťky |
SA516 Gr.70 je preferován pro tlusté-tlakové nádoby, zatímco SA612 je obvykle vybírán pro středně-tloušťky a vyšší-nádoby.
Teplotní servis a houževnatost
SA516 Gr.70
Navrženo pro provoz při střední a nízké teplotě
Dopadové testování je často specifikováno na základě požadavků projektu
Široce akceptováno pro obecný servis tlakových nádob
SA612
Speciálně navrženo pro provoz při střední a nižší teplotě
Charpy V-vrubové nárazové zkoušky běžně prováděné při –40 stupních
Zlepšená vrubová houževnatost díky normalizaci a mikrolegování
Svařitelnost a zpracování
| Aspekt | SA516 Gr.70 | SA612 |
|---|---|---|
| Obsah uhlíku | Spodní | Kontrolovaný, mírně vyšší |
| Svařitelnost | Vynikající | Dobré (s kvalifikovaným WPS) |
| Předehřívání | Obvykle se nevyžaduje | Může být vyžadováno pro tlustší desky |
| Tvařitelnost | Velmi dobré | Dobrý |
SA516 Gr.70 je při výrobě shovívavější, zatímco SA612 vyžaduje přísnější kontrolu svařování kvůli své vyšší pevnosti.
Typické aplikace a případy technického použití
SA516 Grade 70 – Ocel pro všeobecné-účelové tlakové nádoby
SA516 Grade 70 je jednou z nejrozšířenějších desek z uhlíkové oceli pro výrobu tlakových nádob, zejména tam, kde jsou vyžadovány tlusté části, stabilní výkon a kontrola nákladů.
Mezi typické aplikace patří:
Obecné tlakové nádoby
Používá se pro bubny, kolony, separátory a tlakové pláště pracující za mírných tlakových a teplotních podmínek. Díky vyvážené pevnosti a tažnosti je vhodný pro širokou škálu standardních konstrukcí nádob.
Kotle a výměníky tepla
Běžně se používá v pláštích kotlů, trubkovnicích a tlakových částech výměníků tepla, kde je kritická dobrá svařitelnost a tvarovací výkon, zejména u tlustších plechů.
Skladovací nádrže
Široce se používá v ropných, chemických a průmyslových skladovacích nádržích, kde jsou požadavky na tlak mírné a tloušťka plechu je relativně velká.
Zařízení pro chemické zpracování
Vhodné pro reaktory, absorbéry a procesní nádoby, kde je ochrana proti korozi zajištěna obložením nebo povlaky spíše než legováním.
Silnostěnné-tlakové komponenty
Často se volí pro těžké-nádoby se stěnou, velké-nástavce tloušťky pláště a tlakové-části, kde limity tloušťky SA612 nemusí být praktické.
SA612 – Vysokopevnostní tlaková nádoba-ocel pro optimalizovaný design
SA612 je navržen pro středotlaké-svařované tlakové nádoby vyžadující vyšší pevnost a zlepšenou houževnatost při nízkých-teplotách, což umožňuje technikům optimalizovat tloušťku stěny a snížit celkovou hmotnost konstrukce.
Mezi typické aplikace patří:
Středotlaké-svařované tlakové nádoby
Ideální pro tlakové nádoby, kde vyšší mez kluzu umožňuje tenčí desky bez kompromisů v oblasti bezpečnosti, zejména u kompaktních nebo modulárních konstrukcí.
Kulové nádrže pro skladování plynu a LPG
Běžně se používá v kulových nádržích, kde je rozhodující poměr pevnosti-k{1}}hmotnosti, což pomáhá snížit spotřebu materiálu a objem svařování.
Reaktory a separátory
Používá se v chemických a petrochemických provozech, kde je vyžadována jak mechanická pevnost, tak rázová houževnatost při nízkých teplotách.
Petrochemická a městská plynárenská zařízení
Vhodné pro plynové-tlakové systémy vystavené kolísajícímu tlaku a nižším okolním teplotám.
Tlakové systémy elektrárny
Používá se v pomocných tlakových nádobách, systémech pro manipulaci s plynem a středotlakých{0}}komponentách v tepelných a energetických zařízeních.
Úvahy o ceně a designu
SA516 Grade 70 – Stabilita nákladů a flexibilita výroby
Nižší náklady na materiál na tunu
SA516 Gr.70 je široce vyráběný a celosvětově dostupný, což z něj činí jednu z nejúspornějších ocelí pro tlakové nádoby.
Často je vyžadována větší tloušťka plechu
Kvůli nižší meze kluzu konstruktéři obvykle kompenzují zvýšením tloušťky stěny, což může zvýšit celkovou hmotnost nádoby.
Výborná dostupnost pro těžké plechy
Vhodné pro velmi silné plechy a velké pláště plavidel, což snižuje rizika nákupu u těžkých-projektů.
Nižší výrobní riziko
Vynikající svařitelnost a tvarovací výkon snižují obtížnost svařování, složitost kontroly a výrobní náklady.
SA612 – Strength-Driven Design Optimization
Vyšší pevnost umožňuje snížení hmotnosti
Díky výrazně vyššímu kluzu a pevnosti v tahu umožňuje SA612 konstrukce tenčích desek, čímž se snižuje celková spotřeba oceli.
Nižší celková spotřeba materiálu
V optimalizovaných konstrukcích nádob vyrovnává snížená tloušťka vyšší náklady na{0}}tunu, což potenciálně snižuje celkové náklady projektu.
Snížený objem svařování
Tenčí desky znamenají méně svařovacích průchodů, kratší dobu výroby a nižší spotřebu svařovacího materiálu.
Vyšší cena-tuny
SA612 obecně stojí více na tunu než SA516 Gr.70, ale to lze ospravedlnit u projektů zaměřených na strukturální účinnost a kompaktní design.
Doporučení pro výběr a technické pokyny
Vyberte SA516 Grade 70, když:
Jsou vyžadovány tlusté plechy nebo tlustostěnné{0}nádoby, zejména nadstandardní rozsahy tloušťky.
Nádoba pracuje za obecných tlakových a teplotních podmínek bez extrémních požadavků na pevnost.
Klíčovými prioritami projektu jsou kontrola nákladů, dostupnost a jednoduchost výroby.
Design upřednostňuje osvědčený výkon a široké přijetí v průmyslu.
Vyberte SA612, když:
Pro snížení tloušťky stěny je zapotřebí vyšší kluz a pevnost v tahu.
Nádoba je navržena pro střední-tlak a nízkou{1}}teplotu a vyžaduje spolehlivou rázovou houževnatost.
Snížení hmotnosti, kompaktní konstrukce a účinnost materiálu jsou důležité, jako například u kulových nádrží nebo modulárních systémů.
Cílem projektu je spíše optimalizovaný design než minimální cena materiálu
Jak SA516 Grade 70, tak SA612 jsou spolehlivé oceli pro tlakové nádoby, ale slouží různým konstrukčním filozofiím. SA516 Gr.70 klade důraz na všestrannost a schopnost tloušťky, zatímco SA612 se zaměřuje na vysokou pevnost a houževnatost při nízkých-teplotách.
Výběr správné třídy zajišťuje bezpečnost, shodu a nákladově{0}}efektivní výkon po celou dobu životnosti plavidla.

1. Co je ocelový plech SA612?
Ocelový plech SA612 je ocel z tlakové nádoby uhlík-mangan-křemík (C–Mn–Si) vyrobená v souladu s normami ASME SA612/SA612M a ASTM A612/A612M.
Je určen pro svařované tlakové nádoby pracující při středních a nižších teplotách, vyžadujících vysokou pevnost a spolehlivou houževnatost.
2. Jaký je typický teplotní rozsah aplikace SA612?
Ocelová deska SA612 je vhodná pro střední a nízké-teploty a nárazové zkoušky se běžně provádějí při –40 stupních .
Díky tomu je SA612 vhodný pro tlakové nádoby vystavené:
Sezónní nízké teploty
Spusťte-a vypněte tepelné cyklování
Střední-tlak, ne-kryogenní prostředí
3. Jaký je rozsah tloušťky ocelového plechu SA612?
Podle ASTM A612/A612M a ASME SA612/SA612M:
Standardní maximální tloušťka: menší nebo rovna 25 mm (1 palec)
V průmyslové výrobě mohou být desky SA612 dodávány v:
Rozsah tloušťky: 8 – 120 mm (dle technické dohody)
| Další ocelový plech od GNEE | ||||
| Jméno | Materiál | Specifikace (mm) | tuny | Poznámka |
| Plátovaný ocelový plech | P265GH+410,S355JR+410,A516Gr70+316, A537CL1+304L,Q235B+304L,Q345B+304, A516Gr70(NACE)+410,A537CL1+904L, A537CL1+316L,A516Gr70+304L,A537CL1+304 ,A516Gr70+410,A516Gr70+904L |
2-300 mm (základní deska), 1-50 mm (kompozitní deska) | / | UT, AR, TMCP. Normalizované, kalené a temperované, Zkouška směru Z, Charpy V-Vrubový test Test třetí strany, Otryskávání a lakování. |
| Nízká slitina | Q345A, Q345B, Q345C, Q345D, Q345E, Q390, Q420, Q460C, ST52-3, S355J2+N, SS400, SA302GrC, S275NL, 35CrMo | 6 - 350 | 5788.56 | Normalizace, temperování, řízené válcování, válcování za tepla, válcování za tepla, 1. kontrola, 2. kontrola, 3. kontrola |
| Deska tlakové nádoby | Q245R, Q345R, Q370R, 16MnDR, 09MnNiDR, 15CrMoR, 14Cr1MoR, 12Cr2Mo1R, SA516Gr60, SA516Gr70, SA516Gr485, SA2785,831Gr, SA38 SA387Gr22, P265,P295,P355GH,Q245R(R-HIC),Q345R(R-HIC) | 3 - 300 | 8650 | Normalizace, temperování, řízené válcování, válcování za tepla, válcování za tepla, 1. kontrola, 2. kontrola, 3. kontrola |
| Vysoce{0}}pevnostní deska | WH785D/E,Q960D/E,Q890D/E,WH60D/E,WH70B,Q550D,Q590D,Q690D/E | 8 - 120 | 3086.352 | Kalené a temperované |
| Deska odolná proti opotřebení- | NM360, NM400, NM450, NM500 | 6 - 150 | 3866.297 | Kalené a temperované |
| Mostová deska | Q235qC, Q345qC, Q370qC, Q420qC, Q345qDNH, Q370qDNH, A709 - 50F - 2, A709 - 50T - 2 | 8 - 200 | ||







