P355QL2 a P460QL2 jsou vysoko-pevnostní, jemnozrnné- ocelové plechy kalené a temperované (Q+T), splňující normu EN 10028-6, určené pro svařované tlakové nádoby a kotle, nabízející vynikající mechanické vlastnosti a nízkou pevnost, číslo P s minimální mez průtažnosti-. (355 MPa & 460 MPa), 'QL2' označující vynikající rázové vlastnosti při nízkých{13}}teplotách (Charpy V-zářez) a '2' značící zvýšenou svařitelnost/houževnatost oproti jakostům 'QL1'.
Chemické složení
|
P355QL2 Chemické složení |
|||||||
|
Stupeň |
Maximální prvek (%) |
||||||
|
C |
Si |
Mn |
P |
S |
N |
B |
|
|
P355QL2 |
0.16 |
0.4 |
1.5 |
0.020 |
0.010 |
0.015 |
0.005 |
|
Mo |
Cu |
Nb |
Ni |
Ti |
V |
Zr |
|
|
0.25 |
0.3 |
0.05 |
0.5 |
0.03 |
0.06 |
0.05 |
|
|
P460QL2 Chemické složení |
|||||||
|
Stupeň |
Maximální prvek (%) |
||||||
|
C |
Si |
Mn |
P |
S |
N |
B |
|
|
P460QL2 |
0.18 |
0.50 |
1.70 |
0.020 |
0.010 |
0.015 |
0.005 |
|
Mo |
Cu |
Nb |
Ni |
Ti |
V |
Zr |
|
|
0.50 |
0.3 |
0.05 |
0.5 |
0.03 |
0.06 |
0.05 |
|
Mechanická vlastnost
|
Stupeň |
P355QL2 Mechanické vlastnosti |
|||
|
Tloušťka |
Výtěžek |
Tahová |
Prodloužení |
|
|
P355QL2 |
mm |
Min Mpa |
Mpa |
Min % |
|
6-50 |
355 |
490-630 |
22% |
|
|
50-100 |
335 |
490-630 |
22% |
|
|
100-150 |
315 |
450-590 |
22% |
|
|
Stupeň |
P460QL2 Mechanické vlastnosti |
|||
|
Tloušťka |
Výtěžek |
Tahová |
Prodloužení |
|
|
P460QL2 |
mm |
Min Mpa |
Mpa |
Min % |
|
6-50 |
460 |
550-720 |
19% |
|
|
50-100 |
440 |
550-720 |
19% |
|
|
100-150 |
400 |
500-670 |
19% |
|
Klíčové vlastnosti a rozdíly:
Norma: Oba spadají pod EN 10028-6 pro svařitelné jemnozrnné oceli, kalené a popouštěné, používané v náročných průmyslových aplikacích.
Pevnost: P355QL2 nabízí minimální mez kluzu 355 MPa, zatímco P460QL2 poskytuje vyšší pevnost s minimálním kluzem 460 MPa, takže je vhodný pro aplikace s vyšším tlakem.
Teplotní výkon: Přípona „QL2“ označuje vynikající houževnatost při nízkých-teplotách (testování pod-nulovým nárazem) a zlepšenou svařitelnost ve srovnání s třídami QL1, což je zásadní pro použití v kryogenním nebo chladném-klimatu.
Aplikace: Běžné ve vysokotlakých kotlích, nádržích a reaktorech, zejména tam, kde se používá svařování a kde je zásadní dobrá odolnost proti nárazu při nízkých teplotách.







